Explózia a expanzia pokladu Cirkvi
Autor: Jozef Jurko
Na otázku: Ako možno rozoznať pravý drahokam od falošného, odpovedal klenotník: Veľmi jednoducho. Cez falošný drahokam svetlo len prejde. Ale v pravom drahokame svetlo ukáže jeho vnútornú nádheru a krásu. Svetlom osvetlený drahokam žiari fascinujúcimi farbami, ktoré ukazujú jeho vnútorné kryštalické bohatstvo.
Aj tento drahokam Cirkvi – milosrdenstvo – sa cez mnohých odborníkov obrusoval, vylešťoval a zažiaril v tomto Mimoriadnom roku milosrdenstva a chce touto krásou uchvátiť svet pre krásu Božieho kráľovstva. Práca chce vyzvať k tomu najdôležitejšiemu, aby si každý drahokam Božieho milosrdenstva dobrusoval sám v sebe a mohol v každom z nás zažiariť vnútornou a jedinečnou krásou, tak ako to len Boh pre nás vymyslel vo svojej túžbe od večnosti.
V roku 2016 sa podľa zámeru Svätého Otca Františka slávil Rok milosrdenstva. Otvorili sa Sväté brány, aby sa Božie milosrdenstvo vylialo do duší súčasníkov. V Bule je spomienka na oživovanie podnetov z Druhého vatikánskeho koncilu (DVK), od ktorého už ubehlo viac ako 50. rokov, ale ostáva nie celkom preštudovaný a ani aplikovaný do praxe. Na koncile sa nevytvorila teológia Božieho milosrdenstva ako samostatný dokument, ale v šestnástich dokumentoch sú priame a nepriame zmienky po spáse človeka.
Z podnetu pápeža Františka bolo v Mimoriadnom Roku Božieho milosrdenstva v centre pozornosti Božie milosrdenstvo, preto aj motívom k napísaniu tento teologickej štúdie bol Rok milosrdenstva. Táto teologická publikácia bola relektúrou nielen dokumentov Cirkvi, ale aj ďalších prác, ktoré sú zviazané s tematikou venovanou Božiemu milosrdenstvu. Bolo potrebné podľa intencií, výziev a stanovených úloh pápežov nielen oprášiť dokumenty, ale na pozadí myšlienkových zápasov s päťdesiatročným odstupom vytiahnuť niektoré menej poznané ciele a implantovať ich do súčasného kontextu života Cirkvi. Cieľom práce je vidieť vzácne obrusovanie a vyleštenie akoby obyčajného kameňa na drahokam, ktorým sa Božie milosrdenstvo stalo klenotom súčasnej nádeje Cirkvi.
Práca je rozdelená do päť kapitol. Prvá kapitola je spracovaná v pôvodnej optike Božieho milosrdenstva sv. Faustíny Kowalskej z jej zápiskov v Denníčku, ktorá cez ňu explodovala a ona sa stala sekretárkou Božieho milosrdenstva. V druhej kapitole je použitá relektúre, abstrahovanie učenia sv. Jána Pavla II. o Božom milosrdenstve cez jeho encykliku Di ves in misericordia – Bohatý na milosrdenstvo a jej expanzia. V tretej kapitole túto expanziu rozvírili myšlienky z príhovorov na Nedeľu milosrdenstva od pápeža Benedikta XVI. Štvrtá kapitola prezentuje turbo expanziu o Božom milosrdenstve z príhovorov Svätého Otca Františka v Mimoriadnom roku milosrdenstva. Piata kapitola je venovaná výzvam ku chudobe a svätosti pre posväcovanie sveta podľa paktu v katakombách niektorých koncilových otcov. Práca bola spracovaná pomocou analýzy dokumentov, príhovorov a dostupných zdrojov o Božom milosrdenstve, využitím autorov v korelácii so svedectvom života. Chce podnietiť najmä k jeho aplikácií v do života Cirkvi a k rozšíreniu poznatkov o tejto výnimočnej milosti pre celý svet podľa apoštolky sv. Faustíny Kowalskej, sv. Jána Pavla II., ale aj najväčšieho teológa na Petrovom stolci pápeža Benedikta XVI., a súčasného Svätého Otca Františka.
Milosrdenstvo nie je len nejaká vnútrocirkevná záležitosť, ktorá je chráneným tajomstvom, ale má priniesť tomuto svetu radosť a nádej, že Boh chce všetkých vo svojom kráľovstve. Členovia Cirkvi, ale aj všetci sú kandidátmi na nebo a môžu žiť a zjavovať Božiu lásku a Božie milosrdenstvo. Tento najcennejší, naj obrúsenej ší, najhodnotnejší klenot Cirkvi sa najžiarivejšie ukáže na tých, ktorí budú Božie milosrdenstvo ospevovať naveky!
Informácie o knihe:
Počet strán: 188
Rok publikácie: 2017
Vydavateľstvo: Bens
Väzba: lepená / mäkká obálka